Chyba każdy webmaster wie, że podając na swojej stronie internetowej adres email w tzw. otwartym tekście to ten adres wcześniej czy później trafi do spamerów. Tym samym właściciel adresu będzie dostawał na skrzynkę mailową więcej niechcianej korespondencji niż dotychczas. Dzieje się tak dlatego, iż w sieci “grasuje” mnóstwo botów, dla których każde, nawet najmniej ważne dane osobowe (a jest nim też adres email) są dla nich łakomym kąskiem, mającym swoją wartość. W praktyce wygląda to tak, że zdobyty wcześniej email jest sprzedawany do wielu miejsc. Niestety dla takich “robotów sieciowych” przeczytanie i pobranie do bazy Twojego emaila nie stanowi żadnego problemu.

Jak zatem zabezpieczyć adres email przed botami?

Jest kilka sposobów, aby uzyskać zabezpieczenie adresu email przed spamerami. Jednym z nich jest zastosowanie pewnej sztuczki w CSS. A więc zaczynamy ;)

Aby zmylić potencjalnego chętnego na nasz adres, najlepiej email przedstawić jako “odwrotność”, czyli np. moj-kontakt@moja-strona.pl zapiszmy na odwrót:

lp.anorts-ajom@tkatnok-jom

Gdy robot sieciowy zobaczy taki adres to prawdopodobnie “zgłupieje”. I o to właśnie nam chodzi. Ale nie martw się, dla Ciebie i Twoich “ludzkich” gości adres będzie widoczny jako:

moj-kontakt@moja-strona.pl

Jak zabezpieczenie adresu email w CSS wygląda w praktyce?

W źródle HTML strony internetowej wstawiamy np.

<span class="converse">lp.amrifelet@tkatnok</span>

A w arkuszu styli CSS (najczęściej plik style.css) dodajemy na końcu:

.converse {
 unicode-bidi: bidi-override;
 direction: rtl;
}

To wszystko, prawda, że proste? Warto przeanalizować regułę CSS i eksperymentować z różnymi parametrami. W razie pytań czy uwag proszę o zostawienie komentarza.

Zobacz także: Przenoszenie stron WWW (blogi, WordPress, Joomla, firmowe)

Jak napisałem na wstępie, jest to jedna z metod, które mają szanse przechytrzyć boty internetowe i jednocześnie zminimalizować fakt, że nasz adres trafi do baz spamerów. Jeśli ten wpis będzie dla Was interesujący i przydatny to postaram się wkrótce opisać kolejne zabezpieczenie adresu email.