1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (8 głos(ów), średnia: 4,50)
Loading...
Cobian Backup – łatwa kopia zapasowa plików

Cobian Backup – łatwa kopia zapasowa plików

Mieliśmy ostatnio nietypowe zlecenie wykonania kopii zapasowej (ang. backup). Nie było to jednak zrzucenie całej partycji systemowej do pliku/obrazu, a okresowe tworzenie backupu jednego pliku. Kopia zapasowa miałaby być tworzona całkowicie w sposób automatyczny i co równie ważne – zupełnie za darmo.

Jeśli chodzi o backup partycji systemowej (np. Windows) do obrazu, który w razie awarii możemy bez problemów przywrócić to ze swojej strony polecam dwie darmowe propozycje. Pierwszą z nich jest Macrium Reflect na licencji freeware oraz zupełnie darmową, nawet do wykorzystania w celach komercyjnych, Clonezillę. Wkrótce postaram się opublikować ogólną poradę związaną z obsługą tych narzędzi.

Ale wróćmy do tematu nakreślonego w pierwszych słowach tego wpisu. Chodzi nam o automatyczne kopiowanie wybranego pliku, folderu lub grupy folderów i plików. Taki zabieg może się przydać w sytuacji gdy np. potrzebujemy skopiować plik bazy danych z jednej partycji na inną. Do tego celu użyjemy niewielkiego programu Cobian Backup, który aktualnie jest w wersji 11 oznaczonej jako „Gravity”. Aplikacja jest zupełnie darmowa, posiada spolszczony interfejs i nigdzie na stronie autorów nie znalazłem informacji o zakazie jego bezpłatnego używania w celach komercyjnych. Czyli innymi słowy, z narzędzia możemy korzystać zarówno w domu, jak i w firmie.

Program możemy pobrać ze strony domowej projektu Cobian lub jak kto woli za pośrednictwem rodzimego serwisu dobreprogramy.pl

 

Pobieranie

 

Instalacja aplikacji przebiega w sposób standardowy, czyli uruchamiamy pobraną wersję instalacyjną, z uwzględnieniem wyświetlania okien po polsku. Potem „Dalej”.

Zmiana na polski

Domyślnie narzędzie uruchamia się jako usługę i tak proponuję pozostawić. Zmieniłem tylko opcję na „Użyj konta LocalSystem”. Oczywiście można zostawić ustawienie domyślne „Użyj zwykłego konta” i wpisać jego nazwę i hasło.

Instalacja

Po przestawieniu na LocalSystem dostaniemy taki komunikat

Komunikat LocalSystem

Po zakończeniu instalacji Cobian Backup uruchomi się w tle, a jego ikonkę zobaczycie w zasobniku systemowym.

Cobian Backup w trayu

Aby wywołać jego okno główne wystarczy dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy w jego ikonę.

Okno programu

Teraz przystąpimy do dodania zadania. Załóżmy, że będziemy kopiować jeden plik z jednej lokalizacji do drugiej w określonym odstępie czasu, no i oczywiście w sposób automatyczny – bez ingerencji użytkownika.

Nowe zadanie wywołujemy klikając w ikonę „+” na pasku narzędziowym programu.

Dodawanie zadania

Teraz zrobimy przegląd „krok po kroku” po menu tworzonego zadania. Po lewej stronie tego okienka wybieramy pierwszą z opcji, czyli Ogólne

Tworzone zadanie będzie miało nazwę „kopiuj”, ale Ty możesz użyć dowolnej. W naszym przypadku nie będziemy tworzyć żadnej grupy i pozostawimy takie ustawienia jak na obrazku, zatrzymamy się jedynie przy punkcie typu kopii. Pokrótce powiem ok. każdym z nich:

 • Kopia pełna jest najczęściej stosowanym typem backupu. Przynajmniej pierwszym razem musimy utworzyć kopię pełną pliku lub zbioru innych danych. Archiwizacji podlegają wszystkie elementy, które zamierzamy kopiować.
 • Kopia przyrostowa – do jej przywrócenia będziemy potrzebowali ostatniej kopii pełnej oraz WSZYSTKICH kopii przyrostowych, które były po niej tworzone. Kolejne pliki kopii, po zrobieniu kopii pełnej, mają niewielkie rozmiary.
 • Kopia różnicowa – tu podobnie jak wyżej, najpierw wykonujemy kopię pełną. Kolejny tworzony plik zawiera „różnicę” pomiędzy kopią pełną a stanem danych, które uległy modyfikacji. Do przywrócenia będziemy potrzebowali kopii pełnej + ostatniego pliku kopii różnicowej (nie wszystkich jak miało to miejsce w kopii przyrostowej).
 • Kopia ślepa – tworzone jest archiwum z plików niezależnie od źródła danych. W tej konfiguracji program utworzy kopię bez względu na nałożone na dany plik znaczniki czasowe lub atrybuty plików źródłowych.

W naszym przykładzie pozostaniemy przy kopii pełnej.

Następna zakładka to Pliki.

Pliki

 Tutaj za pomocą przycisku „Dodaj” najpierw wybieramy plik, który zamierzamy backupować (plik źródłowy), a następnie w okienku poniżej ustawiamy lokalizację gdzie ten plik źródłowy ma być kopiowany. Dzięki temu plik o nazwie plik.exe z lokalizacji „D:\pliki\” zostanie przekopiowany do innego miejsca o ścieżce „C:\pliki\”.

Kolejna zakładka to Harmonogram.

Harmonogram

Tutaj możemy ustawić cykliczność wykonywania kopii zapasowej. Możliwości są naprawdę duże. Od ustawienia konkretnej daty, dnia tygodnia, godziny, po krotność wykonania tej operacji.

Zakładka Dynamika pozwoli nam między innymi ustawić liczbę kopii, które mają zostać tworzone, bez kasowania ostatniej (przy ustawieniu typu kopii na pełną). Chodzi o to, że gdy np. ustawimy wartość „3” to będą się tworzyć kolejno maksymalnie trzy pliki i gdy nastąpi po jakimś czasie kopiowanie czwartego pliku kopii to ostatni (najstarszy) zostanie skasowany.

Dynamika

Jeśli chodzi o opcję „Pierwszeństwo” to można zostawić wartość domyślną, czyli „Zwykłe pierwszeństwo”.

Zakładka Archiwum pozwala nam ustawić odpowiednią kompresję, a nawet szyfrowanie kopii zapasowej. Gdy nie korzystamy z tych opcji możemy pozostawić je na poziomie domyślnym.

Archiwum

Czasem możemy potrzebować wykluczenia danych plików z naszej kopii. I to właśnie w zakładce Wykluczenia możemy to przeprowadzić.

Wykluczenia

W zakładce Zdarzenia ustawimy czynności, które mają być wykonane przed lub po uruchomieniu procesu tworzenia kopii.

Zdarzenia

Jeśli zdecydujemy się na jakieś zdarzenie to do wyboru mamy:

Zdarzenia przed kopią:

 • Wstrzymaj,
 • Wykonaj,
 • Wykonaj i czekaj…
 • Linia poleceń,
 • Zamknij program,
 • Uruchom usługę…,
 • Zatrzymaj usługę…

Zdarzenia po kopii (to samo co wyżej oraz dodatkowo):

 • Uruchom zadanie,
 • Zawieś (uśpij) komputer…,
 • Wejdź w tryb hibernacji,
 • Uruchom ponownie komputer…,
 • Wyłącz komputer…

Zakładka Zaawansowane służy do ustawienia dodatkowych opcji kopiowania. Można zostawić domyślne zaznaczenia.

Zaawansowane

Po skończonej konfiguracji zatwierdzamy zmiany przyciskiem „OK”.

W oknie po lewej stronie można zobaczyć utworzone przed chwilą zadanie. W razie potrzeby można dodać kolejne lub to obecne edytować.

Utworzone zadanie

Aby uruchomić zadanie należy kliknąć w odpowiedni przycisk na pasku narzędziowym.

Uruchomienie zadania

Program wykonuje wskazane wcześniej zadanie. Możemy to okno zamknąć – aplikacja nadal będzie działać w tle, a jej status (komunikaty) będzie można zobaczyć w pobliżu charakterystycznej czarno-białej ikonki.

Wykonywanie procesosu backupu

Teraz pokażę w jaki sposób edytować utworzone wcześniej zadanie. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy w zadanie, a następnie w Edytuj zadanie…

Edycja zadania

Wyświetli się znane z poprzednich zrzutów okno konfiguracji kopii.

Kopia co minutę

W ramach przykładu ustawmy okresową kopię tego samego pliku (tutaj „plik.exe”) na wartość „co 1 minutę”, przy aktywnej opcji „Włącznik czasowy”

Maksymalnie 10 plików

… i wskazać programowi, aby tworzył maksymalnie do 10 plików kopii (przy robieniu kopii po raz 11-ty, ostatni, najstarszy plik kopii zostanie skasowanych). W praktyce wystarczy ustawić wartość 2-3, aby zbytnio nie zabierać miejsca na tworzone kopie.

Po zakończeniu edycji wciskamy ikonę trójkąta, aby uruchomić zadanie. Warto podkreślić, iż przy tworzeniu kopii program prawie nie obciąża naszych zasobów systemowych i sprzętowych.

Zużycie zasobów

Po zakończeniu procesu robienia kopii zostaniemy o tym poinformowani stosownym komunikatem.

Zakończenie kopiowania

A tak wygląda folder z zawartością skopiowanych plików. Tak jak ustawiliśmy, jest ich maksymalnie 10 i zostały utworzone co minutę.

Pliki w folderze

Gdy nie potrzebujemy naszego zadania możemy je wyłączyć lub po prostu usunąć.

Usuwanie zadania

Zapraszam do pozostawienia opinii jak wygląda Wasza praca z programem Cobian Backup. Co o nim sądzicie?