Najpopularniejsze obecnie systemy zarządzania treścią* takie jak WordPress (28% wszystkich stron na świecie), Joomla (3,3%) i Drupal (2,3%) gdy nie są odpowiednio zabezpieczone czy są po prostu nieaktualne, często padają ofiarą crackerów lub stają się podatne na wirusy. W niektórych przypadkach taka zawirusowana strona www jeszcze działa, ale jest nosicielem złośliwego kodu. Z reguły chwilę potem zostaje „zbanowana” przez Google (wykluczona ze stron wyszukiwania). Koniecznie trzeba podjąć niezbędne kroki nim będzie za późno! Bo łatwiej jest naprawić taką stronę niż tę, która już w ogóle nie działa.

Jeśli nie radzisz sobie z naprawą strony po ataku przez wirusy – skontaktuj się z nami. Postaramy się pomóc.

Koszt usługi: zwykle to 90 zł brutto (każdy przypadek wyceniany jest indywidualnie)


Czynności, które wykonujemy:

  • sprawdzamy aktualność strony – gdy mamy do czynienia z serwisami typu WordPress czy Joomla, aktualizujemy komponenty do najnowszych bezpiecznych wersji.
  • tworzymy kopie zapasowe (backupy) – robimy je na początku jak i na końcu naszych prac (czasami także w trakcie). Co prawda ta czynność przedłuża realizację zlecenia, ale za to mamy pewność, że wykonywana usługa jest bezpieczna. Wykonujemy backupy dla plików strony i bazy danych.
  • usuwamy zagrożenie (wirusy, malware) – to w zasadzie najważniejsza czynność jaką wykonujemy po aktualizacji strony (czasami aktualizacja jest niemożliwa ze względu na działalność wirusów – wtedy wykonujemy ją tuż po usunięciu „blokad”). Usunięcie zagrożenia to jednak nie wszystko, bo za chwilę znowu możemy być zainfekowani wirusem czy malware. Dlatego po tej czynności wykonujemy jeszcze inne zabiegi przedstawione poniżej. Nie bez znaczenia jest też poznanie przyczyn wniknięcia zagrożenia na naszą stronę. Dlatego wyjaśnimy prawdopodobną drogę dostania się infekcji, aby wykorzystać tę wiedzę w kolejnych czynnościach.
  • zabezpieczamy serwis przed potencjalnymi atakami – dzięki kilku zabiegom (m.in. dodatkowa warstwa logowania do panelu czy włączenie reguł bezpieczeństwa na poziomie serwera) nasza strona będzie skuteczniej chroniona.
  • 2 miesiące gwarancji! – tyle czasu Twoja strona będzie przez nas monitorowana. W razie pojawienia się zagrożenia powiadomimy Cię o tym i usuniemy problem. Jest możliwość przedłużenia gwarancji (koszt kolejnego miesiąca – 30 zł, kwartału – 80 zł, pół roku – 150 zł, roku – 280 zł brutto)
  • raport końcowy z wykonanych czynności

*źródło: W3Techs – World Wide Web Technology Surveys