1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (6 głos(ów), średnia: 4,83)
Loading...
Dodawanie nowej domeny internetowej

Dodawanie nowej domeny internetowej

W poprzednim wpisie pokazałem jak się logować do panelu DirectAdmin. Nie było to nic skomplikowanego. Także dodawanie nowej domeny nie jest trudne, należy jednak postępować w określonej kolejności i uzbroić się w odrobinę cierpliwości.

Domyślnie każdy użytkownik ma już na początku przydzieloną domenę (a właściwie subdomenę) utworzoną według schematu użytkownik.telefirma.eu, u mnie jest to adam.telefirma.eu. Tę domenę można pozostawić lub usunąć. W tym wpisie pokażę jak dodać domenę wykupioną w jednej z firm zajmujących się tego typu działalnością. Załóżmy, że mamy już domenę. Tak więc w DirectAdmin klikamy w łącze „Konfiguracja domen”.

Konfiguracja domen

Przechodzimy do następnej podstrony. Tak jak mówilem wcześniej, nie trzeba usuwać domyślnej domeny adam.telefirma.eu. To pozostawiam Waszej decyzji. W każdym razie teraz należy kliknąć w łącze „Dodaj następną domenę”.

Dodaj nastepną domenę

Tutaj wpisujemy nazwę domeny, którą wykupiliśmy u jednego z rejestratorów domen. W tym przypadku jest to domena telefirma24.pl, która pochodzi z firmy Home.pl. Nie chcę tu faworyzować żadnego z rejestratorów. Mój wybór padł na tę firmę, bo „dają” domeny za darmo (chodzi o pierwszy rok, potem ok. 120 zł/rok). Tak jak widzicie, dla nowej domeny możemy ustawić indywidualny transfer, a także przydzielić określoną część naszego hostingu. Tutaj domyślnie przydzielone są maksymalne wartości. Klikamy na „Utwórz”.

Dodaj domenę

Powinniśmy dostać komunikat, że domena została utworzona.

Utworzono domenę

Po kliknięciu na symbol domka (Home) możemy się przekonać czy nasza domena jest dodana.

Domena

Niestety to nie wszystko, bo teraz musimy zalogować się do panelu naszej domeny (u mnie jest to home.pl) i zmienić domyślne serwery DNS firmy Home na DNS-y naszego hostingu. Postępujemy w następujący sposób. W panelu home.pl klikamy w Usługi > naszą domenę i Konfiguruj. Zaznaczamy checkbox związany z tym, iż do naszej domeny chcemy „ustawić” inne serwery niż te domyślne, czyli dns.home.pl, dns2.home.pl, dns3.home.pl. Przechodzimy w dół okna i tam mamy „Korzystaj z serwerów DNS innego operatora”. Ustawiamy tam serwery: ns1.telefirma.eu i ns2.telefirma.eu i potem klikamy na przycisk „Zapisz”.

Serwery DNS telefirma.eu

Zwróćcie uwagę na ważne objaśnienie:

Uwaga! Propagacja zmiany serwerów DNS może potrwać około 30 godzin. Jeśli chcesz zachować ciągłość działania strony WWW, przed zmianą delegacji wpisz IP docelowego serwera w polu „Przekierowanie ruchu (IP/host/URL/katalog)”.

Podobny komunikat dostaniemy przy kliknięciu w przycisk „Zapisz”

Komunikat homepl

Po chwili otrzymamy kolejny komunikat:

Uwaga! Propagacja zmiany serwerów DNS może potrwać do 30 godzin.

Poprawnie zapisano zmiany konfiguracji domeny.

DNS poprane

Jednak nie zawsze ujrzymy taki alert. Zdarzyło mi się, że w tym samym miejscu pojawił się groźno brzmiący komunikat na czerwonym tle:

Pole dns1: Docelowy serwer DNS nie jest poprawnie skonfigurowany dla domeny „telefirma24.pl”. Skontaktuj się z obsługą techniczną serwera „ns1.telefirma.eu” i poproś o jego właściwe przygotowanie (utworzenie rekordu SOA)
Pole dns2: Docelowy serwer DNS nie jest poprawnie skonfigurowany dla domeny „telefirma24.pl”. Skontaktuj się z obsługą techniczną serwera „ns2.telefirma.eu” i poproś o jego właściwe przygotowanie (utworzenie rekordu SOA)

Komunikat czerwony

W tym wypadku musimy odczekać nawet 30 godzin (w dalszym ciągu domena musi być dodana w naszym panelu DirectAdmin!). Po tym czasie powtarzamy dodanie nowych DNS.

Nawet, gdy nasze nowe DNS-y zostały prawidłowo dodane to i tak zanim serwer „zobaczy” naszą domenę może minąć kolejne kilkanaście godzin. To dlatego na początku tego wpisu mówiłem o cierpliwości:)

Wreszcie po kilku (kilkunastu) godzinach od dodania domeny do panelu DirectAdmin możemy ją wpisać w przeglądarkę i zobaczyć upragniony widok:)

Domena dodana

Zgodnie z informacją, już można wrzucać pliki do folderu naszej domeny (public_html). Jeśli nie wiecie jak przesyłać pliki do Waszgo serwera postaram się to opisać w kolejnych postach.