WordPress to najpopularniejszy na świecie CMS, a budowane w oparciu o ten system strony to nie tylko blogi lub strony firmowe, ale też rozbudowane serwisy informacyjne. W przeciwieństwie do innych CMS typu Joomla czy Drupal, jest on dość intuicyjny i łatwy w obsłudze. Także jego instalacja na serwerze przebiega w sposób szybki i bezproblemowy, o czym przekonacie się czytając dalszą część porady lub oglądając dołączone wideo (na samym dole).

Co potrzebujemy? Na niedużą stronę wystarczy praktycznie każdy hosting. Ważne, aby miał możliwość utworzenia bazy MySQL i dysponował w miarę nową wersją PHP (obecnie wersja 7).

Zaczynamy od pobrania paczki WordPress z jego oficjalnego serwisu. Będziemy pewni, że pobierzemy najbardziej aktualną wersję… no i z pewnego źródła.

Wyszukiwanie w Google paczki z WordPressem

Pobieranie WordPressa ze strony autorów

 

Plik, jeszcze w wersji spakowanej ZIP, mamy już na dysku. Po rozpakowaniu całą zawartość powinniśmy przesłać na nasz hosting poprzez protokół FTP. Jest kilka aplikacji, które możemy do tego wykorzystać. Najpopularniejsza i całkowicie darmowa jest Filezilla. Natomiast w moim przypadku na potrzeby WordPress użyłem komercyjnego Total Commandera – to tak z przyzwyczajenia:)

Totalm Commander

Programy do przesyłania plików przez FTP działają na podobnej zasadzie. Z jednego okienka (dysk lokalny) kopiujemy dane do okienka drugiego (dysk zdalny, czyli nasz hosting). Miejscem docelowym na pliki strony zwykle jest katalog o nazwie „public_html”. W innych hostingach ta nazwa może się różnić.

Total Commander - hosting

 

Teraz trwa przesyłanie plików naszej przyszłej strony. Po lewej zawartość paczki WordPress po rozpakowaniu, a po prawej folder „public_html”.

Total Commander - przesyłanie plików

 

Gotowe. Po obu stronach jest teraz taka sama zawartość.

Total Commander - po przesłaniu plików

 

Teraz logujemy się do panelu administracyjnego naszego hostingu (w tym przypadku panel oparty o Direct Admin) w celu utworzenia bazy danych. Parametry do logowania powinniście dostać wraz z chwilą rejestracji w firmie hostingowej.

Logowanie do Direct Admina

 

Przechodzimy do sekcji tworzenia baz danych.

Direct Admin - sekcja bazy danych

 

Tworzymy nową bazę danych MySQL.

Direct Admin - tworzenie bazy danych

 

Każda baza danych ma swoją nazwę i swojego użytkownika. Natomiast użytkownik zabezpieczony jest hasłem. Coraz częściej używa się takiej samej nazwy dla bazy i użytkownika. Zresztą mam taką zasadę, że do jednej bazy przyporządkowuję jednego użytkownika.

Direct Admin - tworzenie bazy danych

 

Po utworzeniu bazy danych otrzymamy jej parametry. Warto je zachować w bezpiecznym miejscu i dodatkowo skopiować hasło, bo za chwilę przyda się ono przy instalacji WordPressa.

Direct Admin - Parametry bazy danych

 

Utworzona baza będzie widoczna w panelu.

Direct Admin - utworzona baza danych

 

Teraz zabieramy się za instalację WordPressa. W nowej karcie przeglądarki wpisujemy adres naszej przyszłej strony np. mojastrona.pl. Od razu uruchomi się instalacja WordPressa. Wybieramy język strony.

Wordpress - wybór języka

 

W niektórych przypadkach może się przydać taka informacja

Wordpress - informacja

 

Na tym ekranie wpisujemy parametry bazy danych, którą wcześniej utworzyliśmy i wklejamy hasło. Potem klikamy na „Wyślij”.

Instalacja WordPressa - parametry

 

Jesteście gotowi na uruchomienie instalacji WordPress?

Wordpress - informacja

 

Tym razem uzupełniamy dane o stronie. Potem wszystkie te zapisy będziemy mogli zmienić w kokpicie WordPress. Wyjątkiem jest nazwa użytkownika. Odradzam wpisywanie jako użytkownika nazwy „admin”, ponieważ w ten sposób jedynie ułatwimy włamywaczom dostanie się do naszej strony.

Wordpress - parametry strony

Wordpress - informacja

 

Teraz wystarczy się zalogować do kokpitu (panelu administracyjnego WordPress) i zarządzać stroną. Warto zapamiętać adres mojastrona.pl/wp-admin – będzie to domyślny link do formularza logowania.

Wordpress - logowanie do kokpitu

Wordpress - Kokpit

 

A tak wygląda nasza strona gdy przełączymy się pod adres mojastrona.pl

Wordpress - strona główna

 

Dziękuję za uwagę i zapraszam na poradę w wersji wideo. Czekam też na Wasze komentarze :)